Mezinárodní nevládní organizace Autism-Europe s podporou Fóra pro lidská práva podala kolektivní stížnost proti České republice u Evropského výboru pro sociální práva. V stížnosti argumentujeme, že Česká republika porušila několik ustanovení Evropské sociální charty z roku 1961. Konkrétně stížnost poukazuje na systémové selhání českých orgánů při poskytování komunitních služeb pro osoby se zdravotním znevýhodněním, zejména pro osoby s autismem, mentálním znevýhodněním a komplexními potřebami podpory a péče.
Ve stížnosti upozorňujeme na to, že Česká republika stále volí umísťování lidí se zdravotním znevýhodněním do ústavních tipů sociálních služeb, místo aby jim umožnila naplnit právo na samostatný život. Tvrdíne také, že stát neposkytuje odpovídající služby sociální péče lidem s autismem a/nebo mentálním znevýhodněním a rovněž neposkytuje dostatečnou podporu neformálním pečujícím.
Přestože Česká republika deklaruje, že podporuje právo lidí se zdravotním znevýhodněním žít v komunitě, politiky, skutečnost a způsoby financování vypovídají o něčem jiném. Většinu veřejných prostředků nadále dostávají pobytová zařízení ústavního typu, přičemž komunitní služby zůstávají nedostatečně rozvinuté a nepřístupné. Pokud lidé s postižením nemají v blízkosti adekvátní sociální služby, zůstávají oni i jejich rodiny bez podpory. To vede k vyčerpání, finančním potížím a sociální izolaci. Kromě toho se lidé s autismem, stejně jako lidé s mentálním postižením, někdy potýkají s dlouhodobou a zbytečnou hospitalizací v psychiatrických zařízeních kvůli nedostatku vhodných alternativ péče.
Stížnost poukazuje na až devastující důsledky nečinnosti státu a krajů – nejen pro osoby se zdravotním znevýhodněním, ale také pro jejich rodiny. Autism-Europe a Fórum pro lidská práva navrhují, aby Evropský výbor pro sociální práva vyvodil odpovědnost za toto porušování lidských práv.
Řízení o kolektivních stížnostech je systém ochrany lidských práv v oblasti sociálních a hospodářských práv, který doplňuje soudní ochranu poskytovanou podle Evropské úmluvy o lidských právech v oblasti občanských a politických práv. Vzhledem ke své kolektivní povaze by stížnosti měly obecně vznášet otázky týkající se nesouladu právních předpisů nebo praxe státu s jedním nebo více ustanoveními Evropské sociální charty. V roce 2002 podalo Autism-Europe první kolektivní stížnost na ochranu práv osob se zdravotním znevýhodněním v Evropě (Autism-Europe proti Francii, stížnost č. 13/2002). Vedla k přelomovému rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva, v němž bylo konstatováno, že Francie nesplnila své vzdělávací povinnosti vůči lidem s autismem podle Evropské sociální charty.